Kaş

KAŞ HAKKINDA

Kaş, Antalya’nın güneybatısında yer alan, doğal güzellikleri, denizi, doğası ve tarihi ile mutlaka görülmeye değer bir beldedir. Antalya merkeze yaklaşık 170 kilometre mesafede yer alır. Kaş’ın yaklaşık 70 kilometre kadar muhteşem bir sahil uzunluğu vardır. Tüm plajları birbirinden güzel ve temizdir.

Habesos, arkeolojik buluntulara göre, antik kentin bilinen en eski ismi olmakla birlikte, antik Phellos kentinin limanı olan Antiphellos ismi daha çok bilinmektedir. Arkeolojik kazılarla, MÖ 4. yüzyıla, belki de daha öncesine uzanan bir yerleşim olduğu ortaya çıkarılmıştır. Din adamları için merkez sayılmış, Roma ve Bizans zamanlarında en saygın ve şaşaalı zamanlarını yaşamış, deniz ticaretinde özellikle Roma dönemindeki sünger ithalatıyla önemli bir rol oynamıştır. Araplar tarafından saldırıya uğramış olan Kaş, daha sonra Anadolu Selçukluları’nın topraklarına katılmış ve Andifli adını almıştır. Anadolu Selçukluları’nın çöküşünden sonra Osmanlı yönetimi altına girmiştir. Günümüzde Kaş ismi, Çukurbağ Yarımadası’nın karşısında bulunan Yunan adası Meis göz kabul edilirse, ilçenin 500 metrelik tepelerle çevrili yüksek ve kaş seklindeki görünümünden gelmektedir.

KAŞ’TA NELER YAPILIR?

Mavi Yolculuk ve tekne turları ile yakın Kekova, Xhantos, Letoon, Sdyma, Patara, Myra, Lmyra, Patara, Arykanda, Tlos, Apollonia gibi Likya kentlerine ziyaret gerçekleştirebilirsiniz.

Kaş denizi, yer altı zenginlikleri ve rüzgârı ile su aktiviteleri için oldukça elverişli. Yamaç paraşütü yapabilirsiniz, Kaş’ı havadan izlemek oldukça zevkli olacaktır. Dalış yapabilir, su altı mağaralarını ve batık kentleri, denizin zenginliklerini görebilirsiniz. Otuzdan fazla dalış noktasında mağara, batık, kanyon, resif dalışı gibi birçok dalış yapabilirsiniz. Kano veya tekne ile gezebilir, günübirlik tekne turlarına katılabilirsiniz.   

Kaş’ın oldukça ünlü plajlarında vakit geçirebilirsiniz. Patara Plajı’nda caretta carettaların çıkışına tanık olabilirsiniz. Kaputaş, Büyük veKüçükçakıl Plajları’na gidebilir, denizin ve güneşin tadına varabilirsiniz.   

Saklıkent Kanyonu’nda güzel bir gün geçirebilir, saklı vadileri ve kanyonun derinliklerini keşfedebilirsiniz. Girişteki buz gibi su sizi şaşırtacak.

Akşamları gün batımına karşı güzel bir balık keyfi yapabilir, deniz ürünlerinin, mevsim balıklarının ve çeşit çeşit mezelerin tadına bakabilirsiniz.

Kaş’ın birbirinden eğlenceli ve renkli barlarında, gece kulüplerinde vakit geçirebilirsiniz.

Kaş’ın dünyanın en önemli 50 dalış merkezinden biri. Kaş’ın etrafındaki 6 mağaradan en ünlülerinin Aşırlı Adası Deniz Mağarası ve güvercinleriyle ünlü Güvercin Mağarası olduğunu unutmayın! Kekova batık kentinin turistlerinin uğrak yeri olduğunu ve Kekova’ya tekneyle giderken birçok antik kent görülebiliyor.

Batık kent kalıntılarını seyretmek için deniz gözlüğü ve Kaleköy’de kaleye tırmanıp çevreyi seyretmek için uygun bir ayakkabı almayı unutmayın.

Etkinlik Yamaç paraşütü. Hem profesyonel hem de amatör olarak yamaç paraşütü yapmaya oldukça uygun bir bölge Kaş. Yamaç paraşütü yapan tur operatörleriyle ilgili detaylı bilgiyi otel resepsiyonundan alabilirsiniz.

Dalış. Ünlü batık noktalarıyla dolu Kaş’ta dalış yaparak tatilinize renk katabilirsiniz.

Tekne turu. Kekova ve Kaleköy turlarına katılarak Akdeniz kıyılarının güzelliklerini seyretmeyi unutmayın.

Jeep safari. Otelden alacağınız tur rehberleri sayesinde Saklıkent bölgesine gidebilir, Jeep Safari’ye katılabilirsiniz. Rafting. Saklıkent Kanyonu’nda Eşen Çayı ile çok heyecanlı, mücadele dolu dakikalar sizleri bekliyor.

Kano. Patara sahilinde unutulmaz manzaralar eşliğinde, doğayla iç içe vakit geçirebilirsiniz. 15 mil kano yapabilir ve dönüşte yelken açarak keyifle etrafı seyredebilirsiniz. En sonunda sizlere özel hazırlanmış katılım belgenizi almayı unutmayın.

Doğa Yürüyüşleri. Antik kentlerin arasında yürüyebilir, sedir ormanlarıyla kaplı tepeleri, vadileri, nehirleri izleyebilirsiniz. Likya şehirlerinin birbirine yakın olması nedeniyle bu kentleri yürüyerek görebilirsiniz.